فواید آموزش زبان انگلیسی به کودکان

شناخت سن مناسب یادگیری زبان انگلیسی کودکان اهمیت بسیار زیادی دارد و آشنایی با فواید یادگیری زبان انگلیسی در کودکان باعث می‌شود که چشم‌انداز دقیق‌تری نسبت به این موضوع داشته باشیم.
در ادامه، تمام مزایای یادگیری زبان انگلیسی در کودکی، اهمیت یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان و پرورش کودک دو زبانه را به شما می‌گوییم.

1- یادگیری آسان‌تر

از فواید یادگیری زبان دوم یادگیری آسان‌تر است. کودکان از شکست نمی‌ترسند و برخلاف ما، از یاد نگرفتن خجالت نمی‌کشند. از طرفی، آن‌ها سال‌ها وقت دارند که مدام تمرین کنند تا بالاخره مهارت جدید را کامل یاد بگیرند. ذهن کودکان بازتر و مغز آن‌ها برای یادگیری آماده‌تر است. مغز بچه‌ها مانند اسفنج است که از ۶ تا ۱۲ سالگی به‌سرعت مطالب جدید را جذب می‌کند.

2- تطبیق پذیری بیشتر

خردسالان زمان بیشتری برای تطبیق با زبان انگلیسی دارند. کودکان در شخصیت خود بسیار سازگار هستند. باتوجه‌به این انعطاف، وقتی زبان جدیدی به آن‌ها معرفی می‌شود، می‌توانند به‌راحتی یاد بگیرند، بفهمند و صحبت کنند. یادگیری زبان برای کودکان در مقایسه با بزرگسالان نسبتا آسان است. بزرگسالان مسئولیت‌های زیادی مانند آشپزی، نظافت، رفتن به محل کار و غیره خواهند داشت؛ بنابراین برای چنین افرادی، یافتن زمان برای یادگیری یک زبان جدید دشوار خواهد بود. بچه‌ها هیچ‌چیز مهمی برای انجام‌دادن ندارند، برای آن‌ها بسیار آسان خواهد بود که یادگیری زبان انگلیسی را در زندگی خود بگنجانند.

 

3- داشتن لهجه بهتر

یکی دیگر از فواید آموزش زبان انگلیسی به کودکان داشتن لهجه بهتر است. یادگیری زبان انگلیسی در سنین بالاتر، تلفظ برخی کلمات یا حتی صحبت‌کردن به زبان انگلیسی درست و صحیح را برای افراد دشوار می‌کند؛ بنابراین، با گذشت زمان، دستیابی به لهجه بومی برای فرد دشوار خواهد شد. اگر زبان انگلیسی از همان مراحل کودکی یاد گرفته شود و میزان تمرین زیاد باشد، فرد به‌راحتی می‌تواند تلفظ و تسلط مناسب را به دست آورد.

4- تفکر خلاقانه

مطالعات مختلفی ثابت کرده‌اند یادگیری زبان دوم باعث می‌شود تفکر خلاقانه در کودکان تقویت شود. کودکان دوزبانه در آزمون TTCT (یکی از معتبرترین آزمون‌های خلاقیت) نمره بالاتری می‌گیرند. از طرفی، آن‌ها یاد می‌گیرند دنیا را از دریچه‌های مختلف ببینند؛ بنابراین همین دیدگاه‌های متفاوت به خلاقانه فکر کردن منجر می‌شود. همچنین تفاوت‌های بین زبان فارسی و انگلیسی در انتقال معنا باعث می‌شود خلاقیت کودک بیشتر تحریک شود. مثلا ساختار جمله را در نظر بگیرید که فعل در انگلیسی بعد از فاعل و در فارسی در انتهای جمله قرار می‌گیرد.

5- حس همدلی و پذیرش فرهنگ‌های متفاوت

یکی دیگر از فواید آموزش زبان انگلیسی برای کودکان تقویت حس همدلی در آن‌هاست؛ چون موانع زیادی در راه آموزش وجود دارد و کودک یاد می‌گیرد چطور با اشتباه کنار بیاید و آن‌ها را رفع کند. وقتی در سنین پایین‌تر در معرض یادگیری زبان انگلیسی قرار می‌گیرند، پذیرش فرهنگ‌ها و دیدگاه‌های متفاوت برای بچه‌ها راحت‌تر خواهد شد. به طور خلاصه، یادگیری زبان به کودک شما کمک می‌کند مهارت‌های اجتماعی را کسب کند و دوست بهتری برای دیگران باشد.

6- احتمال یافتن شغل بهتر

احتمال یافتن شغل بهتر از دیگر فواید آموزش زبان انگلیسی به کودکان محسوب می‌شود. دانستن زبان انگلیسی به کودکان این امکان را می‌دهد که دنیای گسترده‌تری را کاوش کنند و مطالبی را فراتر از مرزهای کشورشان جست‌وجو کنند. شرکت‌های داخلی زیادی به مهارت زبان انگلیسی به‌عنوان یک مزیت نگاه می‌کنند. زبان تخصصی بسیاری از بخش‌ها مانند هوانوردی، علم، دیپلماسی، گردشگری و بسیاری از صنایع دیگر انگلیسی است و تسلط به زبان انگلیسی می‌تواند درها را به روی فرصت‌های شغلی متنوع باز کند. کودکان زمان زیادی در اختیار دارند و شروع آموزش در سنین پایین باعث می‌شود آن‌ها زودتر از بقیه برای دستیابی به این شغل‌ها آماده شوند.

7- بهبود حافظه

زبان انگلیسی به کودک شما کمک می‌کند آموزش ببیند و همچنین مغزی سالم و فعال داشته باشد. تحقیقات ثابت کرده است که افراد دوزبانه کمتر مستعد ابتلا به آلزایمر و زوال عقل هستند. همچنین حافظه و خلاقیت بیشتری دارند. از سوی دیگر، کودکان ضمن یادگیری لغات جدید، به طور فعال از مغز خود استفاده کرده و با تمرین‌کردن حافظه خود را تقویت می‌کنند. هنگامی که کودکان زبانی را یاد می‌گیرند، نه‌تنها کلمات، بلکه ساختارها و قواعدی را یاد می‌گیرند که به آن‌ها کمک می‌کند نتیجه‌گیری‌های منطقی داشته باشند و حتی در زبان مادری خود از آن استفاده کنند.

8- مهارت حل مسئله

کودک یاد می‌گیرد در چه زمانی به کدام زبان صحبت کند. تمرین‌های مداوم برای یادگیری زبان باعث می‌شود مهارت حل مسئله در آن‌ها تقویت شود و در برنامه‌ریزی، تمرکز و انجام چند کار بهتر عمل کنند. آن‌ها در آزمون‌ها و امتحان‌ها هم بهتر از هم‌سن‌های خود عمل می‌کنند. مهارت حل مسئله از جالب‌ترین فواید آموزش زبان انگلیسی به کودکان است. تعارض‌ها و اختلاف‌هایی که هنگام یادگیری تجربه می‌کنند، آن‌ها را آرام‌آرام به کسی تبدیل می‌کند که راحت‌تر از کودک‌های یک‌زبانه مسائل را حل می‌کند.

9- تسلط کلامی پیشرفته

یادگیری زبان انگلیسی از سنین پایین می‌تواند تسلط کلامی را بهبود بخشد. همان‌ طور که با استفاده از زبان مادری کودکان به‌راحتی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند، پس از آموزش مداوم زبان انگلیسی، آن‌ها می‌توانند انگلیسی را روان صحبت کنند و با افراد مختلف از سراسر جهان ارتباط داشته باشند. بهترین بخش یادگیری زبان انگلیسی در سنین پایین این است که تردید و ترس کمتری در کودکان وجود دارد.

10- فرصت‌های بهتر تحصیلی

شکی نیست که یکی از مهم‌ترین فواید آموزش زبان انگلیسی به کودکان کسب فرصت‌های بهتر تحصیلی است. فرصت‌های آموزشی به زبان انگلیسی بسیار متنوع هستند. دانشگاه‌های مشهور جهان مانند آکسفورد، کمبریج، هاروارد و MIT همگی مؤسسات انگلیسی‌زبان هستند. تسلط به زبان انگلیسی می‌تواند امکان دسترسی به این مؤسسات آموزشی معتبر و دانشگاه‌های مختلف را فراهم کند.

11- پیشرفت تحصیلی

بسیاری از مقالات و منابع دانشگاهی به زبان انگلیسی نوشته شده‌اند، بنابراین درک زبان می‌تواند دسترسی به دانش و تحقیقات آکادمیک گسترده را فراهم کند.

12- توانایی شناختی و تمرکز بهتر

مطالعات نشان داده‌اند که کودکان دوزبانه در مهارت‌های شناختی از جمله درک بهتر اشکال و الگوها توانایی بیشتری دارند. افراد دوزبانه اغلب تمرکز بیشتری روی کارها و حل مشکلات نسبت به افرادی که فقط به یک‌زبان صحبت می‌کنند، از خود نشان می‌دهند.

13- درک بهتر دنیا

زبان عصر دیجیتال انگلیسی است و 55 درصد از صفحات وب جهان به زبان انگلیسی نوشته شده‌اند. با دانستن زبان انگلیسی کودکان بدون نیاز به ابزار ترجمه می‌توانند از محتواهای مفید به زبان انگلیسی، موسیقی و فیلم‌های محبوب به زبان اصلی لذت ببرند.
همچنین زبان انگلیسی اغلب به‌عنوان زبان تجارت شناخته می‌شود. حجم قابل‌توجهی از تجارت بین‌المللی به زبان انگلیسی انجام می‌شود و برای داشتن ارتباط تجاری یک ضرورت است.

یک پیغام بگذارید